Krajské kolo přeboru škol Ústeckého kraje

Dne 30. ledna 2019 se uskutečnilo Krajské kolo přeboru školních družstev v šachu v Kulturním zařízení ve Štětí. Ve třech kategoriích se sešlo celkem 31 družstev. Nejlépe byla obsazena kategorie základních škol II. stupeň a víceletá gymnázia a to 16 družstvy. Poslední dobou nám ochabují kategorie základních škol I. stupně a střední školy, jde asi spíše o organizaci škol, které nemohou na Krajské kolo družstvo vyslat a nedají včas vědět, aby byl zvolen náhradník.

Přebor škol byl zahájen dle stanoveného časového harmonogramu a bezproblémový turnaj skončil „před časovým limitem“. V nejnižší kategorii základních škol I. stupně potvrdilo družstvo ZŠ a MŠ Povrly roli favorita a s náskokem vyhrálo. Druhé bylo družstvo ZŠ Vojnovičova z Ústí nad Labem, obě družstva postupují přímo na MČR pravděpodobně do Zlína. Třetí skončilo družstvo ZŠ Buzulucká Teplice.

V kategorii základních škol II. stupně a víceletých gymnázii, vyhrálo favorizované družstvo ZŠ Buzulucká Teplice, druzí byli zástupci Gymnázia J. Jungmanna Litoměřice (na snímku členové týmu Andrej Dunda, Martin Vydra a Alexandr Gajdukov) a třetí 4. ZŠ V. Talicha Most (první dvě družstva si tím zajistila přímý postup na MČR). V této kategorii došlo ke dvou zajímavostem, družstva Gymnázia Litoměřice (druhé) a ZŠ Stříbrnická z Ústí nad Labem (celkově šesté), se dostala na Krajský přebor škol na divokou kartu a jako náhradník, obě ze 4.místa v okresních kolech. Pěkný výsledek obou družstev.

Ve třetí kategorii střední škol se sešlo spousta „šachových pardálů“ majících zkušenosti z různých šachových soutěží. Tuto kategorii ovládli borci z Gymnázia Jateční z Ústí nad Labem, druzí skončili zástupci Podkrušnohorského gymnázia z Mostu (obě družstva přímý postup na MČR) a na třetím místě na horší „pomocné“ silné družstvo SPŠ Resslova Ústí nad Labem.

Chtěl bych tímto poděkovat městu Štětí za zápůjčku hracího sálu v Kulturním domě a samozřejmě všem účastníkům a rozhodčím, kteří to zvládli na výbornou.