Krajský přebor škol v Jihočeském kraji

Ve čtvrtek 14.února nás čekala náročná pořadatelská akce, a to pořádání krajského kola Přeboru škol. Jde jednoznačně o pořadatelsky nejnáročnější mládežnickou akci v roce, protože je spojena s celou řadou faktorů, které nemůže pořadatel ovlivnit. Protože se akce zúčastňují školy z celého kraje, je velký důraz kladen na včasné ukončení akce.

Vzhledem k tomu, že poslední turnaj včetně vyhlášení výsledků skončil přesně v 14:59, jsme hlavní požadavek na pořadatele splnili. Krajské kolo Přeboru škol se skládá ze tří turnajů, a to pro kategorie 1.-5.tříd, 6.-9.tříd (včetně odpovídajících ročníků víceletých gymnázií) a středních škol. Celou akci jsme pořádali v Kulturním domě Slávie, kde jsme měli připraveny hrací prostor pro 50 týmů. Nakonec se přihlásilo celkem 38 týmů, což byl dvojnásobek účasti z předchozího ročníku. V minulosti startovalo vždy přes 40 týmů, takže doufáme, že v příštích ročnících se k těmto počtům vrátíme.

Kromě dobré přípravy hracích prostor je velice důležitý průběh prezence. Zde musíme poděkovat všem zúčastněným týmům za příkladný přístup. Všechny změny nám byly průběžně oznamovány, takže při vlastní prezenci bylo změn minimálně. Nedošlo k žádným dopravním kalamitám, takže i poslední výprava z Písku přijela v rámci doby určené pro prezenci. Konec prezence byl dle propozic v 9:15 a my jsme měli v 9:12 zaregistrovány všechny týmy, včetně všech nahlášených změnách v sestavách a uhrazení startovného včetně vydání účetních dokladů. Mohli jsme proto přistoupit k losování, posadit týmy pro 1.kolo a po krátkém seznámení s pravidly jsme začali všechny turnaje včas podle propozic. To byl parádní začátek, protože u pořadatelsky méně náročných turnajů bývá zpoždění 30 i více minut.

Další velkou výhrou bylo angažování mezinárodní rozhodčí Katky Šmajzrové, která kromě řízení turnajů s přehledem zvládala i online přenosy čtyř partií z prvního stanoviště v kategorii středních škol. Zajištění on-line přenosů na spíše náborové akci bylo novinkou, kterou jsme připravili, a snad to akci prospělo. Odehrané partie na tomto stanovišti tak mohli zájemci sledovat na našem webu nebo na webových stránkách Jihočeského šachového svazu, nebo si je dodatečně přehrát. Jakmile se turnaj rozběhl, šlo vše dále doslova „jak na drátku“.

Kategorie 1.-5.tříd.
Zde startovalo nejvíce týmů, a to 15. Bohužel se pro nemoc musel na poslední chvíli odhlásit tradiční účastník ZŠ Nové Hrady, takže jsme měli lichý počet týmů, což není pro žádný turnaj příjemné. V každém kole musí totiž jeden účastník či tým stát. Všechny turnaje se hrály olympijským systémem, rozhodující bylo tedy skóre a ne zápasové body. Za stání tak získal daný tým jeden bod. Tuto kategorii vyhrál suverénně tým ZŠ a MŠ Kubatova 1, který získal 26½ bodu z celkem 28 možných!! Tým nastupoval ve složení Marek Garabik (6½/7), David Smola (7/7), Jan Smola (6/7) a Jakub William Bruce (7/7) a splnil tak roli favorita. ZŠ a MŠ Kubatova je jediná škola v kraji, kde se šachy vyučují jako nepovinný předmět a je vidět, že to přináší své ovoce. Uvidíme, zda hoši naváží na své předchůdce, kteří to v letech 2012 a 2013 dotáhli až na mistry ČR.

Tým ZŠ Mikuláše z Husi z Tábora na 2.místě získal 17 bodů, z čehož je vidět, jak velkou převahu měl vítězný tým. Oba první týmy postoupily do celostátního finále, tak ať se jim tam daří. Na 4.místě skončil tým ZŠ a MŠ Borek, za který nastupovali na prvních dvou šachovnicích Jiří a Jan Králové. Na 8.místě skončil tým ZŠ a MŠ L.Kuby, který hrál v sestavě Marek Horejš, Adam RezekAlexandr Gregor a Karel Šíma. Zde potěšily především výkony nováčků Saši (4½/6) a Káji (4/6). Hned na dalším 9.místě se umístila Církevní ZŠ Rudolfovská, za kterou nastupovali zčásti naši svěřenci Matyáš Melkes (5/7), Martin Valenta a Violka Melkesová.

V dalších školních týmech nastupovali prakticky samí začátečníci, z nichž byla celá řada poprvé na turnaji. Pro nás jsou proto vítězi všichni, co našli odvahu a zúčastnili se. Jsou to týmy ZŠ a MŠ Kubatova 2 ve složení Adam PlecerVojta ScheichlPatrik KoblencJakub StrnadJulie Bendová a Kája Turek, ZŠ Pohůrecké ve složení Viktor VojvodíkŠimon KarvánekAlan Šindelář a Hynek Novotný. Dále týmy ZŠ Máj II ve složení Petr PešekMatěj SchöberlAttila Lakatoš a Ondra Šturma a ZUŠ a ZŠ Bezdrevská ve složení Adam JarčevskýPeter LižbetinLukáš Váňa a Dárius Krejčí. Všem moc děkujeme za účast a prokázanou statečnost.

Za povšimnutí stojí výborné 6.místo ZŠ a MŠ Stádlec. Jde totiž o malou školu, která má celkem 18 žáků !!! To je velice pozoruhodné a svědčí to o kvalitní práci na škole. Celý turnaj proběhl velice hladce a ve 14 hodin byl turnaj ukončen včetně vyhlášení výsledků. Účastníci velice kvitovali, že mohou odjet domů o dvě hodiny dříve, než původně předpokládali.

Kategorie 6.-9.tříd.
Zde přesvědčivě zvítězil tým Gymnázia Jírovcova, kde nastupovali naši svěřenci, případně odchovanci. O jejich převaze svědčí zisk 27 bodů z 28 možných, svým soupeřům povolili pouhé dvě remízy. Tým hrál ve složení Martina Šťastná (6½/7), Václav Bauer (6½/7), Jakub Šimon Šimůnek (7/7), Daniela Nagyová (5/5) a Beáta Havelková (2/2). Na 2.místě skončil také přesvědčivě tým z tradičně silné bašty šachistů Gymnázia Pierra de Coubertina Tábor s 24 body. Oba tyto týmy si vybojovaly postup do republikového finále. Třetí tým v pořadí získal 15½ bodu, z čehož je patrná převaha prvních dvou týmů. Tento turnaj trval nejdéle ze všech a byl ukončen včetně vyhlášení výsledků v 14:59, jak jsem již zmínil. V turnaji startovalo celkem 13 týmů.

Kategorie středních škol.
Tato kategorie byla pro nás zajímavá z několika důvodů. Jednak se jednalo o již nejvyspělejší šachisty, proto jsme zde využily elektronické šachovnice. Dalším důvodem byla jistá nostalgie, o které se ještě zmíním. V turnaji bylo 10 týmů, což bylo dobré, protože v žádném kole žádný z týmů „nestál“ (v šachovém žargonu se používá, že neměl „odstoupení“). Turnaj byl velice vyrovnaný a o všem rozhodovalo až poslední kolo. O přední příčky se velice vyrovnaně potýkaly hned 4 týmy. Nakonec vyhrál tým Gymnázia Jírovcova s 21½ bodu ve složení Matyáš Zeman (5/7), Láďa Nagy (5½/7), Vojta Bauer (6/7) a Lukáš Zeman(5/7) před týmem Gymnázia J.V.Jirsíka, který získal také 21½ bodu. Ten hrál ve složení Matyáš Hosnedl (6/7), Petr Šťastný (2/5), Michaela Lorencová (4½/5), Tomáš Sýkora(4/5), Vojta Sýkora (2/3) a Jirka Míka (3/3). O vítězi muselo rozhodnout až vedlejší pomocné hodnocení.

Všichni tito šachisté jsou naši svěřenci nebo odchovanci. Když jsem mluvil o nostalgii, myslel jsem tím bratry Sýkorovi a Jirku Míku, protože to byli právě oni, se kterými jsme získali v letech 2012 a 2013 tituly mistrů ČR a pokořili tak věhlasnou Beskydskou šachovou školu. Bratři Sýkorovi se dnes věnují intenzivně basketbalu (Vojta je již v reprezentaci) a Jirka Míka zase hraje volejbal za VK Jihostroj České Budějovice. Za šachovnicemi se potkáváme právě na přeborech škol a vzpomínáme na „staré časy“. Je to zvláštní, protože jsme s nimi začínali v 1.třídách a hoši dnes měří 190 cm a jsou to pořádní chlapi. Oba tyto týmy si vybojovaly účast v republikovém finále. Na 3.místě skončil tým Česko-anglického gymnázia, za který nastupoval náš svěřenec Hugo Tůma. Tým získal 21 bodů. Na 4.místě se umístilo Gymnázium Pierra de Coubertina 1 Tábor, které získalo také 21 bodů. O pořadí na 3. a 4.místě muselo tedy rozhodnout také pomocné hodnocení. Jak je vidět, tak mezi 1. a 4.místem byl pouhý půlbod, tedy nejmenší možný rozdíl. V této situaci stačilo, aby jedna jediná partie v posledním kole skončila s jiným výsledkem a všechno bylo jinak. Pořádný adrenalin až do konce. Tento turnaj skončil i s vyhlášením výsledků někdy kolem 14:30 hodin.

Turnaj byl velice náročný na pořádání. Znovu musím poděkovat za příkladnou kázeň při přihlašování všem školám. Dále za skvělé řízení turnaje a on-line přenosy Katce Šmajzrové. Jako rozhodčí nám také hodně pomohla Blanka Nováková. S přípravou turnaje, rozhodováním a úklidem po turnaji velice pomohla Jana Havlíčková. S dopravou materiálu na turnaj pomohli obětavě Zdeněk Chval a paní Kateřina Davidová. Při prezenci a s odvozem materiálu po turnaji nám pomohl pan Michal Smola. Bez těchto obětavých osob by nebyl průběh celé akce tak hladký a bezproblémový. Všem velice děkuji.