Online soutěže ŠDŠ ve školním roce 2020-2021

KDO SOUTĚŽ POŘÁDÁ A PROČ: Za účelem obohacení nabídky projektu Šdš pro všechny zapojené školy a zpestření jejich šachové výuky zahájil Šachový svaz ČR spolupráci s panem Martinem Beilem, autorem šachových cvičebnic pro děti a provozovatelem stránek www.sachy-dolmen.cz.

PRO KOHO: Zúčastnit se může každá škola (popř. DDM/SVČ), která je ve školním roce 2020-2021 přihlášená do projektu Šachy do škol. Soutěží děti, které se účastní šachové výuky, bez ohledu na věk či výkonnost. V tomto prvním ročníku se mezi sebou utká 73 škol.

KDE: Soutěžní testy se nachází na www.sachy-dolmen.cz, informace o soutěži naleznete také na www.sachydoskol.cz. Nejedná se o klasický online šachový turnaj, ale o pravidelné řešení úkolů.

 

JAK SE PŘIHLÁSIT: Každá škola (DDM, SVČ) letos přihlášená do projektu Šachy do škol dostane na své kontaktní mailové adresy (vyučující) svůj vlastní unikátní registrační odkaz. Rozešle ho svým dětem, které se účastní šachové výuky. Děti se po kliknutí na tento odkaz zaregistrují do systému a zároveň tím budou mít zadanou svoji školu.

JAK VYPLNIT SOUTĚŽNÍ TESTY: Po registraci děti kliknou na záložku SOUTĚŽE. Po jejím otevření uvidí šest testů Soutěže Šachy do škol. Tři jsou jednodušší a tři složitější.

Děti postupně otevřou všechny testy a vyplní odpovědi. Během vyplňování vidí svůj postup otázkami, kolik otázek jim zbývá do konce. Na obrazovce také uvidí čas, který každému konkrétnímu testu věnují. Někdy označují odpověď přímo do šachovnice, někdy volí odpověď z více možností.  Po zodpovězení poslední otázky kliknou na tlačítko KONEC. Zobrazí se jim vyhodnocení otázek a správnost jejich odpovědí. Test je možné opakovat. Body se ukládají do systému hodnocení jednotlivců i škol.

VYHODNOCENÍ: Do celkového hodnocení se soutěžícím započítají tři nejlépe vyřešené testy v každém týdnu. Takže například 100 bodů + 80 bodů + 60 bodů = 240 bodů. Díky tomu můžou začátečníci řešit své tři nejlehčí testy, naopak pokročilejší děti si vyřeší tři nejobtížnější. Šanci zvítězit mají proto i začátečníci.

Na konci každého měsíce (listopad – květen) budou vyhodnoceni a odměněni tři nejlepší řešitelé dle získaných bodů. V případě rovnosti počtu jejich bodů bude vždy jeden řešitel vylosován. Mimo to budou ještě vylosováni další tři řešitelé bez ohledu na počet získaných bodů, i méně úspěšní účastníci tedy mohou získat odměnu za svou aktivitu. Nicméně i ti, kteří mají více bodů v měsíci, mají větší šanci být vylosováni.

V pololetí i na konci školního roku budou vyhodnoceny a odměněny první tři školy s nejúspěšnějším týmem a jedna nejaktivnější škola.

Pravidla soutěže najdete také na odkazu http://sachy-dolmen.cz/stranka/sachy-do-skol-soutez-202021

O CO SE HRAJE: O hodně. Jednotlivci hrají každý měsíc o drobné věcné ceny s šachovými motivy (vaky na záda, penály, čepice, ponožky, batůžky, hrnky, náramky, partiáře, flash disky, podložky pod myš, tašky, peněženky, propisky, přívěsky). Celkem je připraveno pro jednotlivce 21 balíčků v hodnotě 300Kč a 21 balíčků v hodnotě 150Kč. Vyhodnocení a vyhlášení vítězných a vylosovaných jednotlivců bude zveřejněno vždy na přelomu měsíce na stránkách projektu Šachy do škol, Šachy Dolmen a prostřednictvím pravidelného Newsletteru. Věcné ceny pro jednotlivce budou vždy rozeslány po vyhlášení na adresy škol doporučeným balíčkem. Nejlepší školy získají v pololetí knižní odměny a věcné ceny. V druhém pololetí budou školy soutěžit opět od nuly a  na konci školního roku (začátkem června) pak tři nejlepší školy s nejúspěšnějším týmem získají každá  jednu magnetickou nástěnnou šachovnici, 4 šachové soupravy s dřevěnými figurami a cvičebnice, jedna nejaktivnější škola získá magnetickou nástěnnou šachovnici a dřevěnou šachovou soupravu. Ceny za nejaktivnější školu a školu s nejúspěšnějším týmem nelze sloučit. Nejaktivnější škola je ta, která získá nejvíce bodů dohromady. Škola s nejúspěšnějším týmem je ta, která získá nejvyšší počet bodů vydělený počtem dětí s šachovou výukou. (dle počtů uvedených v přihláškách). Ceny pro nejúspěšnější a nejaktivnější školu budou rozesílány v průběhu června 2021.

KDY ZAČÍNÁME: V týdnu 2.- 8. listopadu proběhne nultý, pro děti „rozkoukávací“, týden. Školám rozešleme jejich unikátní odkazy, děti se budou moci zaregistrovat a přihlásit a poprvé si zkusit vyplňovat testy. Body z nultého týdne nebudou zahrnuty do listopadového vyhodnocení. Zbývající tři týdny listopadu již budou body započítávány do hodnocení jednotlivců i škol. Školy se mohou zapojit i v dalších týdnech a měsících.

Každý týden se v neděli v sekci Soutěže objeví nová sada testů, každý týden děti mohou získávat body.

V listopadu soutěží jednotlivci o  vaky na záda a penály s šachovým motivem, vylosované ceny budou vaky na záda s přívěskem na klíče.

 

Těšíme se na Vaši účast a dětem přejeme hodně zábavy a úspěchů.